Welcome, visitor! [ Register | Login

İl, İlçe Seçimi

Lütfen önce il sonra ilçe seçiniz.

TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ) için yorumlar kapalı

TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ)

Genel 4 Kasım 2020

 Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basınç İzleme Sistemi)

Sistem, sensörler vasıtası ile 4 lastiğin ayrı ayrı hava basıncını ölçer ve aracın bilgi ekranında gösterir. Anormal bir düşüş veya basınç azlığı durumunda bilgi ekranında “ters at nalı içinde ünlem işareti” gibi tanımlanabilecek bir ikaz işareti ile bilgi ekranında bir mesaj belirtir (varsa).

Lastik basınç sistemi, farklı şekillerde çalışabilmektedir.

2 farklı sistem vardır. Bunlar direkt ve endirekt olarak ikiye ayrılır.

Endirekt sistem birinci olarak ABS’nin tekerlek devir sensörleri ile ortaklaşa olarak çalışır. Aracın lastik basıncı düştüğü için diğer tekerleklerle olan dönme sayısı artar. Otomobilin tekerleklerinin hepsi aynı basınçta olursa araç hareket ederken lastiklerin hepsi aynı oranda dönecektir.

Fakat bir lastiğin basıncı diğerlerinden farklı ise yani aracın lastiğinin havası inmişse lastik basıncı normal olan tekerleklerden daha küçük olacağı için daha fazla dönecektir. Araç bu dönme sayılarını oranlayarak lastik basıncı ile ilgili uyarı ikaz ışığını yakıp, lastik basınçlarında bir problem olduğunu sürücüye uyaracaktır.

Doğrudan ölçüm yapan lastik basınç kontrol sistemlerinde, otomobilin jantlarının içerisinde yerleştirilen -ki genelde sibop ile tümleşik olur- bir sensör sayesinde sürekli olarak lastik içerisindeki hava basıncının kontrolü yapılır. Ayrıca bu sensörler, lastik içerisindeki havanın sıcaklığını da ölçebilirler.

Otomobilin jantlarında bulunan dört adet sensör, verileri otomobilde bulunan ana kontrol ünitesine yani otomobilin beynine gönderirler. Beyine ulaşan bu veriler burada analiz edilir.

Eğer lastik basıncı olması gerektiğinden az ise, gösterge ekranında yukarıda tabir edilen ve metnin sonunda fotoğrafı bulunan ışık yanar. Buna alternatif olarak, yol bilgisayarında (varsa) “Lastik Basıncını Kontrol Edin!” yazısı bulunur.

Direkt lastik basınç kontrol sistemlerinde genellikle sensörler kablosuz olarak çalışmaktadır. Her bir sensörün kendine özgü bir seri numarası bulunur.

Böylelikle her bir lastiğin hava basıncı ayrı ayrı kontrol edilir ve aynı marka-model araçlar yan yana geldiğinde, sensörlerden gönderilen sinyaller birbirlerine karışmaz.

Direkt lastik basınç kontrol sistemlerindeki piller 10-15 yıl boyunca hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

TPMS ikaz lambası şu şekildedir:

Aracın yol bilgisayarında (varsa) bu şekilde basınç değerleri gözükür:

(Metnin çoğu TurkF1 sitesinden derlenmiştir.

No Tags

274 görüntüleme, 1 bugün

  

  • TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ)

    by on 4 Kasım 2020 - 0 Comments

     Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basınç İzleme Sistemi) Sistem, sensörler vasıtası ile 4 lastiğin ayrı ayrı hava basıncını ölçer ve aracın bilgi ekranında gösterir. Anormal bir düşüş veya basınç azlığı durumunda bilgi ekranında “ters at nalı içinde ünlem işareti” gibi tanımlanabilecek bir ikaz işareti ile bilgi ekranında bir mesaj belirtir (varsa). Lastik basınç sistemi, farklı […]