Welcome, visitor! [ Register | Login

İl, İlçe Seçimi

Lütfen önce il sonra ilçe seçiniz.

Benim aracımın lastik ebatları nedir.Nasıl ve nereden öğrenebilirim? için yorumlar kapalı

Benim aracımın lastik ebatları nedir.Nasıl ve nereden öğrenebilirim?

Genel 5 Mayıs 2019

Lastiklerinizin ebadını aracınızın kullanıcı el kitabında veya otomobilinizin kapısının üzerinde bulabilirsiniz

 • Bu bilgileri aracınızın torpido gözünde bulunan kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz.
 • Bunlar genellikle lastiklerinizin ebadı ve özelliklerinin yanı sıra uygun lastik basıncı ile ilgili tüm bilgileri içerir.

Lastiğinizin ebadını bulun

 • Lastiklerinizden birinin yanağına bakarak üzerindeki rakamları ve harfleri not edin.
 • Bu bilgileri kullanarak aracınıza uygun lastikleri araştırabilirsiniz.
   

Bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

Lastik Genişliği veya Kesit Genişliği

Lastik genişliği (veya kalınlığı), lastiğin dış yanağının en geniş noktasından iç yanağının en geniş noktasına kadar milimetre cinsinden ölçülür.

Seri

Lastik serisi, lastiğin yanak yüksekliği ve lastik genişliği arasındaki ilişkidir. Seri ne kadar küçükse lastik yanağı da o kadar kısadır. Bu da virajların daha iyi alınmasını sağlar ancak sürüş daha serttir.

Yapı

Lastiğin iç yapısını ifade eder. Lastik yapısı çoğu lastikte olduğu gibi “radyal” ya da “konvansiyonel yapı” için D (Diagonal construction) ya da “kuşaklı” için “B” (Belted) olabilir.*

Lastik Çapı

Lastiğin uyumlu olduğu jant çapını ifade eden inç cinsinden ölçümdür.

Yük Endeksi

Yük endeksi, güvenli olan azami miktarda şişirilmişken lastiğin taşıması onaylanan yükü ifade eder. Rakamlar, lastiğin taşıyabileceği yük kapasitesini belirten bir tabloya işaret eder. Örneğin, 97 = 1.609 libredir (729 kg).

Yük Endeksi Tablosu

Hız Değeri Tablosu

Bu tablo, belirlenen koşullar altında lastiğin yük taşımasının onaylandığı güvenli olan azami hızı ifade eder. Hız değerleri, A (en düşük) ve Y (en yüksek) arasında değişir. Buna istisna olarak: H, U ile V arasındadır. Lastiğiniz için azami hızı bulmak için hız değeri tablosuna bakın. Yasal hız sınırının aşılması önerilmez ve onaylanmaz.

No Tags

5480 görüntüleme, 2 bugün

  

 • TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ)

  by on 4 Kasım 2020 - 0 Comments

   Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basınç İzleme Sistemi) Sistem, sensörler vasıtası ile 4 lastiğin ayrı ayrı hava basıncını ölçer ve aracın bilgi ekranında gösterir. Anormal bir düşüş veya basınç azlığı durumunda bilgi ekranında “ters at nalı içinde ünlem işareti” gibi tanımlanabilecek bir ikaz işareti ile bilgi ekranında bir mesaj belirtir (varsa). Lastik basınç sistemi, farklı […]