Welcome, visitor! [ Register | Login

İl, İlçe Seçimi

Lütfen önce il sonra ilçe seçiniz.

TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ) için yorumlar kapalı

TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ)

Genel 4 Kasım 2020

 Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basınç İzleme Sistemi)

Sistem, sensörler vasıtası ile 4 lastiğin ayrı ayrı hava basıncını ölçer ve aracın bilgi ekranında gösterir. Anormal bir düşüş veya basınç azlığı durumunda bilgi ekranında “ters at nalı içinde ünlem işareti” gibi tanımlanabilecek bir ikaz işareti ile bilgi ekranında bir mesaj belirtir (varsa).

Lastik basınç sistemi, farklı şekillerde çalışabilmektedir.

2 farklı sistem vardır. Bunlar direkt ve endirekt olarak ikiye ayrılır.

Endirekt sistem birinci olarak ABS’nin tekerlek devir sensörleri ile ortaklaşa olarak çalışır. Aracın lastik basıncı düştüğü için diğer tekerleklerle olan dönme sayısı artar. Otomobilin tekerleklerinin hepsi aynı basınçta olursa araç hareket ederken lastiklerin hepsi aynı oranda dönecektir.

Fakat bir lastiğin basıncı diğerlerinden farklı ise yani aracın lastiğinin havası inmişse lastik basıncı normal olan tekerleklerden daha küçük olacağı için daha fazla dönecektir. Araç bu dönme sayılarını oranlayarak lastik basıncı ile ilgili uyarı ikaz ışığını yakıp, lastik basınçlarında bir problem olduğunu sürücüye uyaracaktır.

Doğrudan ölçüm yapan lastik basınç kontrol sistemlerinde, otomobilin jantlarının içerisinde yerleştirilen -ki genelde sibop ile tümleşik olur- bir sensör sayesinde sürekli olarak lastik içerisindeki hava basıncının kontrolü yapılır. Ayrıca bu sensörler, lastik içerisindeki havanın sıcaklığını da ölçebilirler.

Otomobilin jantlarında bulunan dört adet sensör, verileri otomobilde bulunan ana kontrol ünitesine yani otomobilin beynine gönderirler. Beyine ulaşan bu veriler burada analiz edilir.

Eğer lastik basıncı olması gerektiğinden az ise, gösterge ekranında yukarıda tabir edilen ve metnin sonunda fotoğrafı bulunan ışık yanar. Buna alternatif olarak, yol bilgisayarında (varsa) “Lastik Basıncını Kontrol Edin!” yazısı bulunur.

Direkt lastik basınç kontrol sistemlerinde genellikle sensörler kablosuz olarak çalışmaktadır. Her bir sensörün kendine özgü bir seri numarası bulunur.

Böylelikle her bir lastiğin hava basıncı ayrı ayrı kontrol edilir ve aynı marka-model araçlar yan yana geldiğinde, sensörlerden gönderilen sinyaller birbirlerine karışmaz.

Direkt lastik basınç kontrol sistemlerindeki piller 10-15 yıl boyunca hizmet verebilecek şekilde tasarlanmıştır.

TPMS ikaz lambası şu şekildedir:

Aracın yol bilgisayarında (varsa) bu şekilde basınç değerleri gözükür:

(Metnin çoğu TurkF1 sitesinden derlenmiştir.

585 görüntüleme, 1 bugün

Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla birlikte tüm Türkiye’yi bayram heyecanı sardı. Bayram tatilinin yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle tatil ve seyahat planları yapanlar da hazırlıklarına başladı. Bayram tatilinde karayolunu tercih edecekler için doğru lastik seçimi çok önemli lastiklazim.com olarak , güvenli bir seyahat için yolculuktan önce araç bakımlarının yapılmasını ve araç lastiklerinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Yazın yaz, kışın kış lastiği kullanın Güvenli ve keyifli bir sürüş için mevsimine göre lastik kullanmaya özen gösterin. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artması, aracınızdaki kış lastiklerinizin yaz lastikleriyle değiştirilme zamanının geldiğini gösterir . Dört lastiğin dördü de aynı olmalı! Sürüş güvenliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise araca takılan tüm lastiklerin aynı desene sahip olması. Ulaşamama ya da ekonomik nedenlerden dolayı araca aynı lastik takılamıyorsa, aynı markanın aynı aks üzerinde aynı desen yapılarına sahip lastiklerin kullanılmasına dikkat edin. Aracınızın lastik yapıları aynı olmadığı takdirde lastik aşınma oranı artar ve ani fren durumlarında aracınız savrulabilir. Hava basıncını kontrol edin Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Doğru hava basıncına sahip lastik, yola daha geniş bir yüzeyde temas eder ve yola daha güçlü tutunmanızı sağlar. Güneş ışığı faktörünü unutmayın Güneş ışığına uzun süre maruz kalmış lastikler ısınır ve lastiğin içerisindeki hava basıncı yükselir. Bu durum sürücüyü yanıltabilir.Yola çıkmadan güneş faktörünü dikkate almayı unutmayın. Lastik diş derinliğiniz 3mm’nin altına düşmesin Lastik diş derinliği yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ayrıntılardan biridir Düşük diş derinliği, fren mesafesinin uzamasına sebep olur. Yasal diş derinliği minimum 1,6 mm olmasına rağmen, lastiklazim.com olarak daha güvenli sürüş için diş derinliğinin 4 mm’nin altına düşmemesini tavsiye ediyor. Stepnelerinizi de kontrol etmeyi de unutmayın Son olarak, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. için yorumlar kapalı

Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla birlikte tüm Türkiye’yi bayram heyecanı sardı. Bayram tatilinin yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle tatil ve seyahat planları yapanlar da hazırlıklarına başladı. Bayram tatilinde karayolunu tercih edecekler için doğru lastik seçimi çok önemli lastiklazim.com olarak , güvenli bir seyahat için yolculuktan önce araç bakımlarının yapılmasını ve araç lastiklerinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor. Yazın yaz, kışın kış lastiği kullanın Güvenli ve keyifli bir sürüş için mevsimine göre lastik kullanmaya özen gösterin. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artması, aracınızdaki kış lastiklerinizin yaz lastikleriyle değiştirilme zamanının geldiğini gösterir . Dört lastiğin dördü de aynı olmalı! Sürüş güvenliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise araca takılan tüm lastiklerin aynı desene sahip olması. Ulaşamama ya da ekonomik nedenlerden dolayı araca aynı lastik takılamıyorsa, aynı markanın aynı aks üzerinde aynı desen yapılarına sahip lastiklerin kullanılmasına dikkat edin. Aracınızın lastik yapıları aynı olmadığı takdirde lastik aşınma oranı artar ve ani fren durumlarında aracınız savrulabilir. Hava basıncını kontrol edin Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerinizin hava basıncını kontrol edin. Doğru hava basıncına sahip lastik, yola daha geniş bir yüzeyde temas eder ve yola daha güçlü tutunmanızı sağlar. Güneş ışığı faktörünü unutmayın Güneş ışığına uzun süre maruz kalmış lastikler ısınır ve lastiğin içerisindeki hava basıncı yükselir. Bu durum sürücüyü yanıltabilir.Yola çıkmadan güneş faktörünü dikkate almayı unutmayın. Lastik diş derinliğiniz 3mm’nin altına düşmesin Lastik diş derinliği yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gereken ayrıntılardan biridir Düşük diş derinliği, fren mesafesinin uzamasına sebep olur. Yasal diş derinliği minimum 1,6 mm olmasına rağmen, lastiklazim.com olarak daha güvenli sürüş için diş derinliğinin 4 mm’nin altına düşmemesini tavsiye ediyor. Stepnelerinizi de kontrol etmeyi de unutmayın Son olarak, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Genel 2 Haziran 2019

675 görüntüleme, 2 bugün

Benim aracımın lastik ebatları nedir.Nasıl ve nereden öğrenebilirim? için yorumlar kapalı

Benim aracımın lastik ebatları nedir.Nasıl ve nereden öğrenebilirim?

Genel 5 Mayıs 2019

Lastiklerinizin ebadını aracınızın kullanıcı el kitabında veya otomobilinizin kapısının üzerinde bulabilirsiniz

 • Bu bilgileri aracınızın torpido gözünde bulunan kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz.
 • Bunlar genellikle lastiklerinizin ebadı ve özelliklerinin yanı sıra uygun lastik basıncı ile ilgili tüm bilgileri içerir.

Lastiğinizin ebadını bulun

 • Lastiklerinizden birinin yanağına bakarak üzerindeki rakamları ve harfleri not edin.
 • Bu bilgileri kullanarak aracınıza uygun lastikleri araştırabilirsiniz.
   

Bu harfler ve rakamlar ne anlama geliyor?

Lastik Genişliği veya Kesit Genişliği

Lastik genişliği (veya kalınlığı), lastiğin dış yanağının en geniş noktasından iç yanağının en geniş noktasına kadar milimetre cinsinden ölçülür.

Seri

Lastik serisi, lastiğin yanak yüksekliği ve lastik genişliği arasındaki ilişkidir. Seri ne kadar küçükse lastik yanağı da o kadar kısadır. Bu da virajların daha iyi alınmasını sağlar ancak sürüş daha serttir.

Yapı

Lastiğin iç yapısını ifade eder. Lastik yapısı çoğu lastikte olduğu gibi “radyal” ya da “konvansiyonel yapı” için D (Diagonal construction) ya da “kuşaklı” için “B” (Belted) olabilir.*

Lastik Çapı

Lastiğin uyumlu olduğu jant çapını ifade eden inç cinsinden ölçümdür.

Yük Endeksi

Yük endeksi, güvenli olan azami miktarda şişirilmişken lastiğin taşıması onaylanan yükü ifade eder. Rakamlar, lastiğin taşıyabileceği yük kapasitesini belirten bir tabloya işaret eder. Örneğin, 97 = 1.609 libredir (729 kg).

Yük Endeksi Tablosu

Hız Değeri Tablosu

Bu tablo, belirlenen koşullar altında lastiğin yük taşımasının onaylandığı güvenli olan azami hızı ifade eder. Hız değerleri, A (en düşük) ve Y (en yüksek) arasında değişir. Buna istisna olarak: H, U ile V arasındadır. Lastiğiniz için azami hızı bulmak için hız değeri tablosuna bakın. Yasal hız sınırının aşılması önerilmez ve onaylanmaz.

9192 görüntüleme, 6 bugün

Bir otomobildeki en önemli şey nedir? için yorumlar kapalı

Bir otomobildeki en önemli şey nedir?

Genel 13 Ocak 2018

Bir otomobildeki en önemli şey nedir?  Bu soruya gelen cevaplar, genelde sürücünün kendince önem verdiği şeyler olur. Motor, şanzıman, fren, ABS, klima vs gibi… Ama bu zamana kadar hiç doğru cevabı alamadım. Hatta doğru cevabı alamayışımın yanında zaman zaman benim cevabımın doğru olduğu konusunda da ikna edemediklerim olmuştur. Zira doğru cevap aslında çok basit ve önemsiz gibi görünen, ama bir otomobildeki en önemli parça olan lastiktir. Otomobilin üzerindeki bu kadar teknolojik ve pahalı ekipmanların yanında lastik; çok basit, değersiz ve önemsiz görülüyor. Sebebini farklı yollarla anlatmaya çalışsam da, bu konuda bazı sürücüler ikna olmaz, bazıları da ikna olmuş gibi görünür. Bu nedenle, lastik konusunu maddeler halinde, çok açık olarak anlatmaya çalışacağım.

Bu zamana kadar yapmış olduğum bütün Birebir Sürüş Eğitimlerim’de bu konuya fazla zaman ayırıp, ısrarla üzerinde durdum ve durmaya devam edeceğim. Çünkü lastik konusu; Güvenli ve İleri Sürüş Eğitimlerim’in ilk ve temel konusu olarak eğitim programımdaki en önemli yerini koruyacak.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Lastik, zemine tutunmanın en önemli parçasıdır. Tutunamayan yada tutunma kayıpları yaşayan otomobil ve sürücüsü, çok ciddi problemler yaşamaya hazırlıklı olmalıdır. Çünkü tutunmayan otomobil; duramaz, dönemez ve yol alamaz. Eğer otomobilimizin üzerinde yanlış, kötü yada bitmiş bir lastik varsa durmakta, dönmekte ve yol almakta sorunlar yaşamanız çok normaldir. Zira zemine tutunamayan bir otomobil, günümüzün en son teknolojilerine sahip olsa da, size hiç bir çözüm sunamaz. Yani otomobilinizin önden çekişli yada arkadan itişli olması hatta dört çeker olması, 300 beygir olması yada 500 bin TL olmasının hiç bir değeri kalmaz. Bunun yanında, yıllardır kullanılan ve geliştirilen sürüş yardım sistemleri yani ABS, ESP, TCS gibi teknolojiler de kifayetsiz hatta anlamsız kalır. Düşünün, asfalta tutunamayan hatta asfaltla teması kesilmiş bir otomobil, ABS fren sistemi olmasına rağmen nasıl durabilir ki? ABS’nin devreye girip, otomobil durdurması yada durulamayacak kadar bir mesafe içinde olunması halinde, manevra şansı vermesi için yol yüzeyi ile temas halinde olması gerekir. Aynı şekilde viraj dışına savrulmayı engelleyen ESP sistemi de yine lastikle yani otomobil zemine tutunmasıyla doğru orantılı olarak çalışır. Hayatım boyunca çok defa, 100 binlerce liralık, son model ve en son teknolojiye sahip, çok güçlü otomobillerin 1 metre dahi yol almakta zorlandığına şahit oldum. Bunun tek sebebi üzerindeki lastik konusunda yapılan tercih hatasıydı. Atalarımızın çok güzel bir sözü var; “At sahibine göre kişner” Gelişen teknolojiyle beraber atların yerini alan otomobiller, sürücülerinin tecrübe ve bilgisine göre yol alır. Ama siz nal takmadığınız atınızın, yüzlerce kilometreyi en sorunsuz şekilde almasını istersiniz.

Ortalama ağırlıkları 1500 kg’yi yaklaşmış olan günümüz otomobilleri artık hatırı sayılır birer kütle haline geldi. Ancak bu kütleler sadece 4 noktadan lastik aracılığıyla zemine temas ediyor. Hareket halindeki bir otomobilin lastiği sadece bir insanın avucunun içi kadar bir alanda zemine temas ettiğini düşünürsek, bu alanın otomobilin genel kütlesine oranla çok küçük bir parça olduğu görmezden gelinemez. İşte bu yüzden bu küçük alanda, en büyük tutunmayı sağlamak için çabalıyoruz.

Ne yazık ki, insanımızın hiç bilmediği ama çok iyi bildiğini düşündüğü konulardan biri otomobildir. Özellikle ehliyet sahibi ve otomobili olan her Türk erkeği mükemmel sürücüdür, çok tecrübelidir, otomobil ve sürüşten çok iyi anlar ve sürüşü öğretme konusunda onlardan iyisi yoktur. Bunların yanında her Türk erkeği siyaset ve politikayı çok iyi bilir ayrıca hepsi birer futbol duayenidir ve usta teknik direktörlerdir. Neyseki bu son iki konunun bu yazıyla hiç alakası yok.

Öncelikle Bilinmesi Gerekenler

 1. Bir otomobilin 2 set yani 2 takım lastiği olmalıdır.

Bir set yaz için, bir set de kış için. Bunu anlamak için otomobil sahibi herkesin ayakkabılığını açıp, kontrol etmesini istiyorum. Kaç çift ayakkabınız var? Bir bakın. En az 5-6 çift. Yazlık, kışlık, baharlık, yürüyüş için, koşu için… Ve her zaman rahat ve sağlıklı olması için en iyisini, en kalitelisini alırız. İşte aynı imkanı otomobilimiz için optimumda sağlamamız lazım. Yani bir çift ayakkabı yaz için, bir çift ayakkabı da kış için. Yaz lastiği, hava ve yol koşullarına göre en iyi tutunmayı sağlamak üzere dizayn edilmiştir. Gerektiği kadar ısınır ve gerektiği kadar soğur. Bu geçişler de, en optimum şekilde olur ve tutunmada kayıplar en aza iner.

 1. Yazın kış lastiği kullanmayın.

Zaten yapısı ve teknolojisi gereği yumuşak ve esnek bir yapıya sahip olan kış lastikleri gerçek performansını 7 derece ve altındaki sıcaklarda gösterir. Yazın 40 dereceye ulaşan sıcaklıklarda, kış lastiği anormal derecede yumuşayarak tabiri caizse sakız kıvamına gelir ve tutunmayı tamamen bırakır. Bunun yanında çok kısa süre içerisinde lastik biter hatta ufalanıp, yok olur. Ortalama 3 yıl otomobile hizmet etmek için geliştirilen kış lastiğinin, 1 ay gibi bir sürede tamamen yok olduğununa şahit olabilirsiniz.

 1. Kışın yaz lastiği kullanmayın.

Aynı şekilde yaz şartları için dizayn edilen ve kış lastiğine göre daha sert bir hamura sahip olan yaz lastikleri, kışın düşen sıcaklıklar sebebiyle bırakın doğru ısıya ulaşmayı, aksine daha da sertleşerek tutunma kabiliyetini tamamen kaybeder. Daha basit bir ifadeyle, ayağınıza giydiğiniz kösele yada makosen ayakkabıyla kar üzerinde yürüdüğünüzü hatta koştuğunuzu hayal edin, her an kayıp düşmeniz ve kendinize zarar vermeniz kaçınılmazdır. İşte, yaz lastiğiyle kar üzerinde gitmeye çalışmak, otomobilde aynı bu etkiyi yaratır.

 1. Kış lastiği sadece kar için değildir.

Bu konuyla ilgili uzun zamandır çözemediğimiz bir kavram karmaşası var. Kış lastiği; tüm kış şartları yani kar, buz, yağmur ve kuru soğuklarda da performans sağlamak için optimumda geliştirilen lastiktir. Her türlü kış şartında sürücü ve otomobile hizmet eder. Sürekli duyduğum ve anlam vermekte zorlandığım bir ifade var.  “İstanbul’a zaten yılda 3-5 gün kar yağıyor. O günlerde trafiğe çıkmıyorum zaten, o nedenle kış lastiği almama gerek yok.”  İstanbul’a 3-5 gün kar yağdığı doğru olabilir ama en az 2 ay yağmur yağıyor ve çoğu zaman sıfır derece civarlarında kuru soğuklar oluyor. İşte bahsi geçen kış lastikleri sahip oldukları hamur yani kauçuk sayesinde bu zeminlerde de optimum faydayı sağlıyor. Zemin kuru görünse de, sıfır derece civarı kuru soğuklarda da yaz lastikleri yine çok sertleşiyor ve ciddi tutunma kayıpları yaşatıyor.

 1. Peki kar lastiği nedir?

Kar lastiği; üzerinde çivi bulunan, çoğunlukla karın 5-6 ay zeminden kalkmadığı hatta çok fazla buzlu yolların olduğu bölgelerde kullanılan bir lastiktir. Kar lastiği ülkemiz sınırları içerisinde çok kısıtlı bir alanda ihtiyaç duyulan bir lastiktir. Kış ve kar lastiği kavramını netleştirmekte fayda var.

 1. Dişli desenler daha iyi tutunma sağlamaz.

Doğru bilinen yanlışlardan biri de lastiğin deseniyle ilgilidir. Tabii ki desen de tutunma üzerinde etkili olsa da, ana görevi su ve diğer maddeleri lastik yüzeyinden tahliye etmektir. Ancak tutunmanın kalbi, yani lastiği lastik yapan hamurdur. Hamurun sertliği, ısınma-soğuma aralığı, doğru ısıya ulaşma süresi ve o aralıkta sabit kalması, tutunmanın en can alıcı noktasıdır. İyi tutunan lastik öncelikle iyi hamura sahip olan lastiktir, desen önem sıralamasında daha aşağılardadır.

 1. En iyi lastik, bitmeyen lastiktir değildir.

Bu efsane özellikle otomobille yada diğer kara taşıtlarıyla ticari faaliyet gösteren sürücülerin ortaya çıkardığı bir fikirdir. Lastik sert olsun ve hiç bitmesin, biz de sürekli lastik maliyeti altına girmeyelim. Peki tutunma kaybı sonrası yaşanan kazalarda karşınıza çıkan maliyet, lastiğin kaç katı? Hiç bunu hesapladınız mı? Biten lastik, tutunan lastiktir. Biten lastik, çalışan lastiktir. Çalışan lastik, hayat kurtarır.

 1. Hava basıncı otomobile göre belirlenir, lastik ebadına göre değil.

Zaman zaman farklı marka ve model otomobillerde aynı ebatta lastikler kullanıldığına şahit oluyoruz. Hatta bu durum artık çok sık karşılaşılan bir hal aldı. Ancak lastik satıcılarının bile kabullenmekte zorlandığı bir durum var. İki farklı otomobil, aynı ebat lastiği kullanıyor olsa da; farklı hava basınçlarına sahip olmaları çok normaldir. Çünkü otomobillerin kendine özgü bir ağırlık dağılımı vardır. Bu işin içinde geometri bile var. Ebatlar aynı olsa da, otomobilin ön ve arka ağırlıkları ve ağırlığı otomobilin şasisi üzerindeki dağılımı çok farklı olabilir. 80 PSİ’ye kadar hava alabilen bu lastikler, otomobilin sahip olduğu dengeye göre farklı basınçlarla daha da dengeli hale getirilir. Otomobili üreten mühendisler bu dengeyi çok hassas şekilde hesaplar ve tavsiye edilen lastik hava basınçları ortaya çıkar. Daha da anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse; benzinli, manuel vites, önden çeker bir otomobille; otomatik vites, dizel, arkadan itişli bir otomobilin araç içi ağırlık dağılımı farklıdır ancak birebir aynı ebatta lastiği kullanıyor olabilir. Ancak dengeyi desteklemek adına her iki otomobil için birbirinde çok farklı lastik hava basınçları hesaplanmıştır. O yüzden sürücüler her zaman üretici firmanın tavsiye ettiği hava basıncını tercih etmek zorundadır. Bu konu çok önemli olduğu için üreticiler bu basınç değerlerini gözümüze sokmak için, bunları bir etikete yazar ve bu etiketler otomobilde her zaman görebileceğimiz bir noktada, bazen sürücü kapısı içerisinde, bazen yakıt deposu kapağında karşımıza çıkar.

 1. Soğuk lastikte hava basıncı kontrol edilir ve eksikse hava basılır.

Çünkü yol alan otomobilin lastiği ve dolayısıyla içerisindeki hava da ısınır. Isınan hava genleşir. Bu genleşme payı da, doğru lastik hava basıncı belirlenirken hesaba dahil edilmiştir. Bir süre yol aldıktan sonra ölçüm yapılan lastiklerde, tavsiye edilen basıncın çok üzerinde değerlere ulaşıldığı gözlemlenebilir ancak bunlar sınırlar yani hesaplar dahilindedir. Fakat siz yol aldıktan sonra ölçüm yapıp, lastiğin fazla havaya sahip olduğunu düşünür ve lastiği indirirseniz büyük bir hata yapmış olursunuz. Zira fazla görünen hava, hesaplar dahilinde olan ve genleşen havadır. Soğumanın ardından tavsiye edilen basınca yakın bir değerde lastik çalışmaya devam edecektir.

 1. Mutlaka soğuk lastiğe hava basmamız gerekiyor.

Bunun için de en fazla 1.5-2 km mesafedeki bir lastikçiye yada benzin istasyonuna gitmeli ve bu esnada çok fazla sürat yapmadan yol almalıyız. Lastikçiye ulaştığımızda henüz ısınmamış olan lastiğin içinde gerçekte ne kadar hava olduğunu tespit edebiliriz. En doğru basınç bu esnada ayarlanabilir. O yüzden evden yada işten çıkarken lastiği ısıtmadan ulaşabileceğimiz bir lastikçi yada benzinci bulmakta fayda var. Hava saatinin doğruyu gösterdiğine de emin olun. Sokak arası, kalitesiz yerlerdeki hava saatleri ya yanlış gösterir yada tamamen bozuktur.

 1. Pahalı lastik, kaliteli lastiktir.

Ne yazık ki, yapılan testler ve alınan sonuçlar bu fikri defalarca doğruladı. Ben de çok defa yaptığım testlerde bu sonuca ulaştım. Bunun ana sebebi, lastiğin temel ham maddesi olan kauçuğun lastik içerisindeki oranıdır. Kauçuk lastik üretimindeki en pahalı maddedir ve lastik içerisindeki yoğunluğu kalite ve maliyete doğrudan etki eder. Ucuz lastiklerde, kauçuk az, petrol atığı yani plastik benzeri maddeler fazladır. Bu tip lastikler genelde çok sert bir yapıya sahip olur ve ucuzdur. Kauçuk oranının fazla olduğu, üst kalite lastikler yumuşak ve esnek aynı zamanda teknolojik olarak da üst düzeydedir. Sonuçta içinde fazla kauçuk olan lastik tek başına başarılı sonuç çıkarmaz, gelişmiş teknoloji sayesinde kauçuğun faydası optimize edilir. Kısacası aynı ebatta, %50 daha ucuz olan bir lastikten pahalı olanın performansını beklemek hayalcilikten öteye gidemez. Zaten bir kez panik fren yapma ihtiyacı duyarsınız, ucuz lastiğinizin sağladığı düşük tutunma sebebiyle daha uzun mesafede durur ve kaza yaparsınız, ortaya çıkan fatura satın almadığınız pahalı lastiğin 5 katı olabilir!

 

 

Görüşlerinizi bizimle paylaşan Murat Günarslan Bey’e çok teşekkür ederiz

1224 görüntüleme, 2 bugün

Bunları biliyormusunuz? için yorumlar kapalı

Bunları biliyormusunuz?

Genel 14 Aralık 2017

 

 

Hiç dikkat ettinizmi?Aracınızın camlarında bulunan noktaların amaçlarından birisi tamamen estetik. Camı saran sır bandından şeffaf kısma yumuşak bir geçiş hedefleniyor. 
Ancak bu noktaların çok önemli bir görevi daha var. Otomobil camları sıcak fırınlarda şekillendirilirken etrafındaki sır bandı siyah olduğu için camın geri kalanından daha çabuk ısınıyor ve bu da camda optik bozukluklar oluşmasına neden oluyor. Bu azalan noktalar cam ısıtılırken ısının daha eşit dağılmasını sağlıyor ve daha az optik bozulma olmasını sağlıyor.  

 

1167 görüntüleme, 2 bugün

Hemen polise haber verin! Başınıza neler geleceğini bir bilseniz… için yorumlar kapalı

Hemen polise haber verin! Başınıza neler geleceğini bir bilseniz…

Genel 17 Kasım 2017

 

 

Otomobillerinin kapısında bu şekilde bozuk para görenler ne yapacaklarını şaşırdı.

Bu manzarayla karşılaşan insanlar polisi arayarak, dolandırıcıların sıra dışı yöntemini öğrenmiş oldu.

Hırsızların bu taktiği ile siz kapınızı kilitlediğinizi düşünüyorsunuz ama bozuk para sayesinde aslında kapınızın açık kalması sağlanıyor.

 

 

1419 görüntüleme, 2 bugün

Bunu yapan şimdi yandı! Yargıtay karar verdi için yorumlar kapalı

Bunu yapan şimdi yandı! Yargıtay karar verdi

Genel 9 Kasım 2017

Bunu yapan şimdi yandı! Yargıtay karar verdi…

Ana cadde üzerinde, egzozundan yüksek ses çıkan aracı ile patinaj çeken sürücü ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’ suçundan hakim karşısına çıktı. Mahkemenin beraat kararı verdiği maganda sürücüye Yargıtay’dan kötü haber geldi. Yargıtay kararında, “Patinaj çekip yayaların can güvenliğini tehlikeye sokan sürücüye mahkumiyet yerine beraat verilmesi yasaya aykırıdır” denildi.

Bir sürücü yaya trafiğinin yoğun olduğu caddede saat 14.00 sularında egzozundan yüksek ses çıkaran aracı ile patinaj yapmaya başladı. Bu sırada yolun karşısına geçmeye çalışan bir yayaya çarpmaktan son anda bir direksiyon hamlesi ile kurtaran sürücü, birkaç kez daha patinaj yaptıktan sonra kaçtı. Plakası alınan aracın sürücüsü polis tarafından yakalandı. İfadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sürücü hakkında Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘Trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ suçundan dava açıldı. Mahkeme, sürücünün ‘Olay anında aracı ben kullanmıyordum’ beyanı gerekçesiyle beraatine hükmetti. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, kararı temyiz edince dava dosyası Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin önüne geldi. Daire, emsal bir karara imza attı.

GÜVENİLİR TANIK, SÜRÜCÜNÜN OYUNUNU BOZDU

Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararında, egzozundan yüksek ses çıkan aracı ile patinaj yapıp trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücünün, suçunu önce inkar ettiği, bir süre sonra itiraf etmek zorunda kaldığı belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Sürücünün aracı ile patinaj çekmek şeklindeki eylemini bir kaç kez tekrarlamak ve bu sırada yolun karşısına geçmeye çalışan bir yayaya çarpma tehlikesi oluşturmak sureti ile atılı suçu işlediği iddia edilmektedir. Olayın yargılaması sonunda söz konusu aracı sanığın kullanmadığı gerekçesi ile beraat kararı verilmiş ise de duruşmadaki ifadesine itibar edilen tanığın soruşturma sırasında alınan ifadesinde açıkça aracı daha önceden de tanıdığını söylediği, sanığın kullandığını bildirmiş olması ve sanığın soruşturma sırasında alınan beyanında aracı kendisinin kullandığını kabul etmiş bulunması karşısında mahkumiyeti yerine beraatına karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden mahkeme kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildi”.

PATİNAJ YAPIP TEHLİKE OLUŞTURMANIN CEZASI

‘Trafik güvenliğini tehlikeye sokma’suçunu kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesinde ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hâle getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.  Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.”

Öte yandan, Bursa polisi zaman zaman drift yapan patinaj çeken sürücülere yönelik operasyonlar yapıyor. Son yapılan denetimlerde çılgın sürücülere 12 bin lira ceza kesilmişti. Bursalı modifiye tutkunu genç sürücüler ise şovlarını trafiğe kapalı alanda yapmak istediklerini, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan pist istediklerini her defasında dile getiriyor.

HABER KAYNAĞI : DHA

 

1070 görüntüleme, 2 bugün

cam filmi nasıl sökülür? 2017 cam filmi cezası var mı R43 cam filmi yasak mı? için yorumlar kapalı

cam filmi nasıl sökülür? 2017 cam filmi cezası var mı R43 cam filmi yasak mı?

Genel 2 Kasım 2017

Cam filmi yasaklandı mı? Araçlarda cam filmi yasaklandı mı cezası var mı sorularının yanıtını sürücüler merak ediyor. Artık cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınacak. Peki bu ne anlama geliyor? Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınacak. Cam filmi kenar kısmından tırnak kullanılarak, olmuyorsa da falçata kullanılarak kaldırılmaya çalışılır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Açıklamada, “Fabrikadan çıkan araçlarda orijinal film ve karartma bulunan araçlarda yasak bulunmuyor. Ancak, sonradan araçların içleri gözükmesin diye kaplatılan filmlere normalde 209 lira ceza uygulanması gerekiyor’ denildi. Eğer film cama çok kuvvetli bir şekilde yapışmadıysa, kaldırılan kısmından tutulan film yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilerek camdan sökülür. Birkaç ay önce ‘bakanlıktan onaylı ürün’ şartıyla serbest bırakılan cam filminin tekrar yasaklanması tepkileri beraberinde getirdi. Bununla birlikte cam filmi sökmek için yüksek fiyatlar istendiği haberleri dolaşmaya başlarken, araç sahiplerini bir nebze olsun rahatlatan bir açıklama geldi.

FABRİKA ÇIKIŞLI CAMLARA CEZA YOK

Açıklamada, “Fabrikadan çıkan araçlarda orijinal film ve karartma bulunan araçlarda yasak bulunmuyor. Ancak, sonradan araçların içleri gözükmesin diye kaplatılan filmlere normalde 209 lira ceza uygulanması gerekiyor” denildi.

1 ŞUBAT’TAN SONRA CEZA

Samsun’da 27 Ekim’de 190, 28 Ekim’de 146, 29 Ekim’de 81, 30 Ekim’de 221 ve 31 Ekim’de 209 araç sürücüsüne uyarıda bulunulduğu da belirtilen açıklama şöyle devam etti: Plakası alınan bu sürücülere camlardaki filmleri çıkarmaları için 3 ay süre verildi. 01 Şubat 2018 tarihinden itibaren hem uyarı verilen hem de diğer sürücülere ceza işlem uygulanacak”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, artık araçlarda cam filmi yasak. İETT otobüsleri, servis araçları, binek araçlarda camında film olan herkes söktürmek zorunda.

CEZASI 427 LİRA

Polis ekipleri denetimlerine başladı. Cezası ise 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor.

Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.

CNN Türk’e konuşan Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, “Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Bir çok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz” dedi.

CAM FİLMİ YASAK MI?

Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapıldı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi ise “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içeriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından bugün ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK adı altında cam filmi yasağına ait Resmi Gazete’de geçen ifadeler şu şekilde;

Cam filmi
MADDE 14 – (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV’teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

YASAK İSYAN ETTİRDİ

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve yönetmeliğe göre standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılması mümkün hale getirilmişken, cam filmlerinin tekrar yasaklanmasına tepki gösterdi.

Arabasında cam filmi bulunan  çok sayıdaki araç sahibinin yasağın tekrar getirilmesi yüzünden mağdur olacağına işaret eden TBM Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada, “Şimdi pek çok araç sahibi cezalarla karşılaşacak, araçlarının muayenelerini yaptıramayacağı gibi trafikten de men edilebilecek. Oysa ortaya çıkan durum, kamu otoritesinin kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemesinden kaynaklanmış, cam filminin ışık geçirgenliği ölçmek hususunda teknik alt yapıyı oluşturamayanlar faturayı tüketiciye kesmiştir.” dedi.

CEZASI 427 LİRA

Polis ekipleri denetimlerine başladı. Cezası ise 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 5 milyona yakın. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor.

Uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli değil. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak.

CNN Türk’e konuşan Otomotiv Bakım Dernekleri Başkanı Serdar Bakırtaş, “Şu anda tüm tonları yasak. Cam filmi güneş gözlüğü gibidir. Bir çok faydası vardır sağlığa. Koyu tona biz de karşıyız. Ama açık ve orta ton için düzenlenmesi gerekiyor. Biran önce tekrar değerlendirmesi gerektiği görüşündeyiz” dedi.

CAM FİLMİ NASIL SÖKÜLÜR?

1) Cam filmi kenar kısmından tırnak kullanılarak, olmuyorsa da falçata kullanılarak kaldırılmaya çalışılır. Eğer film cama çok kuvvetli bir şekilde yapışmadıysa, kaldırılan kısmından tutulan film yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilerek camdan sökülür.

2) Film camdan sökülemiyorsa bu kez filmin ısıtılıp yumuşatılması gerekir. Bu iş için fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesi ile iyice yumuşatılan film camdan rahatlıkla çıkacaktır.

3) Arka camlardaki filmlerin sökülmesinde rezistansa zarar verilmemesi için dikkatli olunmalıdır. Bunun için arka cam silindikten sonra koyu renk bir çöp torbası tek kat olarak camı kaplayacak şekilde kesilir ve arka cam dışarıdan tamamen bu poşetle kaplanır. İçeriden de camın altına yine tek kat   siyah poşet serilir. Öncelikle sprey ile cam üzerindeki filmin her tarafına 1/3 oranında amonyak içeren su sıkılır. Daha sonra alta serilen poşet cama yapıştırılır ve araç arka camı güneş gören bir yere bırakılarak 3 saat kadar beklenir. Bu şekilde iyice ısınan ve yumuşayan film rezistansa zarar verilmeden kolaylıkla sökülebilir. Bu yöntem diğer camlar için de uygulanabilir.

4) İnatçı filmleri sökmek için kullanılan bir yöntem de buhar makinesi kullanılmasıdır. Film kenarından kaldırılarak film ve cam arasına sıcak buhar uygulanması filmin sökülmesini kolaylaştırır.

5) Filmler söküldükten sonra cam sabunlu su ile silinmeli, camda kalan yapıştırıcı artıkları da önce kredi kartı gibi sert bir malzemeyle, leke çıkmıyorsa da jiletle dikkatlice kazınarak çıkartılmalıdır.

HANGİ CAM FİLMİ SERBEST?

Cam filmi yasağını içeren madde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçen hafta yürürlüğe giren cam filmi yasağına ilişkin denetimler başladı. Bu yönetmenliğe göre onay verilen cam filmi uygulama şartları şunlardır;

1- Araç ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulanamaz.

2- Dış ışık yansıtma oranı %15 üzerinde olan cam filmleri kullanılamaz.

3- Net cam filmi kalınlığı en fazla 80 µm (mikrometre 1/1000000 m) olmalıdır. (+2 µm ölçün toleransı uygulanır.)

4- Cam filmlerde PVC kullanılamaz.

5- Kaplamada kullanılan yapıştırıcı akrilik esaslı olmalıdır.

6- Cam filmlerin UV koruması %98 olmalıdır.

7- Cam filmi uygulaması sadece cam panellerin iç yüzeyine yapılmalıdır.

8- Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve sol kolunda kalan yan emniyet camlarına uygulanan cam filmleri ile ışık geçirgenliği en az %70 olmalıdır.

9- Sürücünün arka görüş alanı içerisinde kalan camlarda cam filmleri ışık geçirgenliği en az %20 olmalıdır.

R43 CAM NEDİR?

R43 cam, araçların fabrika çıkışında takılan karartılmış cam uygulamasıdır.

R43 cam yönetmeliğinin amacı, camın yolcularda fiziksel yaralanmalara yol açtığını doğrulamak için hangi test türünün gerçekleştirileceğini ve hangi test sonucunun alınması gerektiğini tanımlamaktır. Cam, normal trafik koşullarında ve kullanım sırasında ortaya çıkabilecek yaralanmaları önleyecek kadar güçlü bir direnç göstermelidir. Atmosferik ajanlara, hava şartlarına ve aşınmaya karşı direnmelidir.

Yönetmelik aynı zamanda ışık iletimini kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Ön cam, cisimlerin büyük bir optik bozulmasına neden olmamalıdır.

Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinde; “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30 uncu maddesi doğrultusunda gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Ayrıca, haftanın değişik gün ve saatlerinde bu konuya ilişkin özel denetimler yapılacak yine belirtilen araçlara diğer birim personeli tarafından rastlanılmadığı halinde de müdahalede bulunularak konu en yakın trafik zabıtasına aktarılacaktır.

NE OLMUŞTU?

İşte geçtiğimiz Nisan ayında yapılan açıklama:

6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu.

Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu.

Bugün yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor.

ÖN CAM ŞARTI

Sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan Avukat Cevat Kazma, araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.

Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirten Cevat Kazma, “Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor.” dedi.

BİRÇOK KEZ DAVA KONUSU OLMUŞTU

Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları bir çok kez mahkemeye de taşınıyordu. Balıkesir’de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.

İstanbul’da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı.

Akşam gazetesi’nin 02 Kasım 2017 Tarihindeki haberlerinden alınmıştir

1540 görüntüleme, 2 bugün

Hangi lastik hangi ülkeye aittir için yorumlar kapalı

Hangi lastik hangi ülkeye aittir

Genel 25 Ekim 2017

 • Goodyear bir Amerika Birleşik Devletleri markasıdır.
  • Good-Year
  • Dunlop
  • Fulda
  • Sava
  • Falken
  • Debica
 • Michelin bir Fransız markasıdır.
  • Michelin
  • BF Goodrich
  • Kleber
  • Uniroyal (Amerika’da Michelin’e ait) (Avrupa’da Continental’e ait)
  • Riken
  • Tigar
  • Kormoran
 • Bridgestone bir Japon markasıdır.
  • Bridgestone
  • Firestone
  • Lassa (ortaklık)
  • Daytona
  • Europa
 • Continental bir Alman markasıdır.
  • Continental
  • Uniroyal (Avrupa’da Continental’e ait) (Amerika’da Michelin’e ait)
  • General
  • Barum
  • Semperit
  • Gislaved
 • Pirelli bir İtalyan markasıdır.
  • Pirelli
  • Ceat (Avrupa’da Pirelli, Asya’da Ceat/Hindistan markaya sahip)
  • Courier
  • Formula
 • Petlas yerli üretim bir Türk markasıdır.
  • Petlas
  • Starmaxx
 • Cooper bir Amerika Birleşik Devletleri markasıdır.
  • Cooper
  • Avon
  • Mastercraft
  • Roadmaster
  • Mickey Thompson
 • Toyo bir Japon markasıdır.
  • Toyo
  • Silverstone
 • Yokohama bir Japon markasıdır
  • Yokohama
  • Advan
 • Nexen bir Güney Kore markasıdır
  • Nexen
  • Roadstone
 • Kumho bir Güney Kore markasıdır.
  • Kumho
  • Marshal
  • Admiral

14991 görüntüleme, 1 bugün

2017/2018 sezonunun en iyi 10 kış lastiği için yorumlar kapalı

2017/2018 sezonunun en iyi 10 kış lastiği

Genel 10 Ekim 2017

2017/2018 sezonunun en iyi 10 kış lastiği

KIŞ LASTİĞİ 09.10.2017, Julien Taillandier

Sonu gelmez kış lastiği seçenekleri arasında doğru kararı almak için yardıma mı ihtiyacınız var? rezulteo en iyi seçimi yapmanızı sağlamak için 2017/2018 sezonuna yönelik favorilerini sizlere sunuyor!

En iyi performans özelliklerine sahip kış lastikleri listemizden seçiminizi yapın! – Telif hakkı © : Crédits photos – © fr.fotolia.com

Aynı konu hakkında

Burada sunacağımız lastikler en çetin kış şartları veya en radikal performans özellikleri dikkate alınarak seçilmedi. Buradaki ürünler kış mevsiminde karşılaşılabilecek kuru zemin, yağmur, kar gibi her türlü şartta iyi performans sergileyebilen gündelik bir kullanıma yönelik lastiklerdir. Hesaba katılan bir diğer kriter ise piyasadaki en yaygın boyutlarda mevcut olmalarıdır.

Ancak bu liste yalnızca alfabe sırasına göre oluşturulmuş olup kendi içerisinde herhangi bir üstünlük sıralamasına sahip değildir.

 

Bridgestone Blizzak LM001

Telif hakkı © : Bridgestone

Birkaç senedir piyasada mevcut olan bu lastik buna rağmen en güvenilir lastik önerileri arasında yer alıyor. Her türlü şartta sürüşü içeren karma bir kış kullanımına tam anlamıyla uygun.

 Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

 Bridgestone Blizzak LM001 testimize göz atın

 

Continental  WinterContact TS 860

TS850, kış lastiği piyasasının vazgeçilmezlerinden biri haline gelmişti. Onun yerini alan TS860 bu nedenle son derece güçlü bir ailenin üyesi ve gayet etkileyici teknik özelliklere sahip.  Üzerinde gerçekleştirdiğimiz test sırasında bu lastik bizleri baştan çıkarmayı başardı ve favori lastiklerimiz arasında tartışılmaz bir yer kazandı.

Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

Continental  WinterContact TS860 testimize göz atın.

 

Dunlop Winter Sport 5

Telif hakkı © : Dunlop

Sportif ve/veya güçlü araçlara yönelik bu kış lastiği bu hedef ile uyumlu performans özellikleri vaat ediyor. V biçimindeki profili, hafifletilmiş yapısı ve yarışlardan esinlenilerek oluşturulmuş hamur bileşimi sayesinde bu kış lastiği her türlü yol tipi üzerindeki ciddi mekanik zorlukların üstesinden gelmek için tasarlanmış.

Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

Bu lastik hakkında daha fazla bilgi

 

Goodyear Ultragrip 9

Telif hakkı © : Goodyear

Goodyear’ın Lüksemburg’daki üstün teknoloji sahasında geliştirilen Ultragrip 9 özellikle sürüş konforu gibi alanlarda harika performans özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu lastiğin ekstrem kış şartlarında kullanıma yönelik bir NCG (ağır kış lastiği) versiyonu da mevcut.

Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

Bu lastik hakkında daha fazla bilgi

 

Michelin Alpin 5

Telif hakkı © : Michelin

Farklı testlerden ve karşılaştırmalardan yüz akıyla çıkan Alpin 5 kar üzerinde örnek alınması gereken performans özelliklerine sahip bir kış lastiği. Ayrıca çok amaçlı kullanım açısından sergilediği başarı da referans niteliğinde.

Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

Michelin Alpin 5 testimize göz atın

 

Nokian WR D4

Telif hakkı © : Nokian

Favori kış lastikleri listemizde Nokian markasının yer alması kaçınılmazdı. Bu segmentin uzmanı Finlandiyalı lastik üreticisi, içerisinde WR D4’ün de bulunduğu son derece zengin bir kataloğa sahip. Çok sayıda boyutta mevcut olan bu lastik kesinlikle tek boyutlu bir ürün değil ve ıslak zeminler dahil birçok farklı yüzeyde etkili performans özellikleri sergiliyor.

Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

Nokian WR D4 testimize göz atın

 

Pirelli Winter 210 Sottozero Serie 3

Telif hakkı © : Pirelli

Sportif yaz lastikleri uzmanı bu üretici, aynı zamanda ilgi çekici bir kış gamına da sahip. Sottozero ise bu gamın önde gelen lastikleri arasında. Özellikle ıslak zeminde yol tutuşu olmak üzere birçok açıdan dikkat çekici performans özellikleri sunuyor.

 Bu lastik benim boyutumda mevcut mu?

 

6253 görüntüleme, 0 bugün

Page 1 of 21 2
 • TİRE PRESSURE MONİTORİNG SYSTEM (LASTİK BASINÇ İZLEME SİSTEMİ)

  by on 4 Kasım 2020 - 0 Comments

   Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basınç İzleme Sistemi) Sistem, sensörler vasıtası ile 4 lastiğin ayrı ayrı hava basıncını ölçer ve aracın bilgi ekranında gösterir. Anormal bir düşüş veya basınç azlığı durumunda bilgi ekranında “ters at nalı içinde ünlem işareti” gibi tanımlanabilecek bir ikaz işareti ile bilgi ekranında bir mesaj belirtir (varsa). Lastik basınç sistemi, farklı […]

 • Hangi lastik hangi ülkeye aittir

  by on 25 Ekim 2017 - 0 Comments

  Goodyear bir Amerika Birleşik Devletleri markasıdır. Good-Year Dunlop Fulda Sava Falken Debica Lastik ölçüsü seçimi ve hesaplanması nasıl yapılır? Michelin bir Fransız markasıdır. Michelin BF Goodrich Kleber Uniroyal (Amerika’da Michelin’e ait) (Avrupa’da Continental’e ait) Riken Tigar Kormoran Otomobil lastikleri üzerindeki ifadeler ne anlama gelir? Bridgestone bir Japon markasıdır. Bridgestone Firestone Lassa (ortaklık) Daytona Europa Kış lastikleri […]

 • Benim aracımın lastik ebatları nedir.Nasıl ve nereden öğrenebilirim?

  by on 5 Mayıs 2019 - 0 Comments

  Lastiklerinizin ebadını aracınızın kullanıcı el kitabında veya otomobilinizin kapısının üzerinde bulabilirsiniz Bu bilgileri aracınızın torpido gözünde bulunan kullanıcı el kitabında veya sürücü tarafındaki kapının üzerindeki lastik bilgileri etiketinde bulabilirsiniz. Bunlar genellikle lastiklerinizin ebadı ve özelliklerinin yanı sıra uygun lastik basıncı ile ilgili tüm bilgileri içerir. Lastiğinizin ebadını bulun Lastiklerinizden birinin yanağına bakarak üzerindeki rakamları ve […]

 • BFGoodrich lastikleri hakkında bilinmeyenler

  by on 10 Ekim 2017 - 0 Comments

  Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin tarafından üretilen BFGoodrich lastikleri, hem şehiriçi hem off-road kullanımlarda her türlü yol koşulunda sürücülere mükemmelleştirilmiş sürüş keyfi sunuyor. Arazi lastikleri kategorisinin efsanesi BFGoodrich’in yeni BFGoodrich All Terrain KO2 ve BFGoodrich Urban Terrain lastikleri, sürücülere daha fazla dayanıklılık, performans ve yüksek kilometre ömrünü bir arada sunuyor. Lastik devi Michelin’in ürettiği […]

 • 2017/2018 sezonunun en iyi 10 kış lastiği

  by on 10 Ekim 2017 - 0 Comments

  2017/2018 sezonunun en iyi 10 kış lastiği KIŞ LASTİĞİ 09.10.2017, Julien Taillandier Sonu gelmez kış lastiği seçenekleri arasında doğru kararı almak için yardıma mı ihtiyacınız var? rezulteo en iyi seçimi yapmanızı sağlamak için 2017/2018 sezonuna yönelik favorilerini sizlere sunuyor! En iyi performans özelliklerine sahip kış lastikleri listemizden seçiminizi yapın! – Telif hakkı © : Crédits photos – © fr.fotolia.com […]

 • Kış lastiklerinin ömrü ne kadardır

  by on 25 Eylül 2017 - 0 Comments

  Kış lastiklerinin ömrü yaz lastiklerine oranla daha kısa mıdır? Hayır, kış lastiklerinin ömrü, yaz lastiklerinden daha kısa değildir. Kış lastiklerinin kauçuk yapısı yaz lastiklerinden farklı olsa da, bu durum lastik ömrünü etkilememektedir. Kış lastiklerimi ne sıklıkta kontrol etmeliyim? Kış lastiklerinizi her yıl düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz. Yıllık düzenli kontrollerinizin yanı sıra 5 yılda bir, size […]